Uważaj na oszustów telefonicznych!

11-09-2023

Bank Spółdzielczy w Czyżewie przypomina, iż fałszywe telefony od osób podszywających się pod pracowników różnych banków, instytucji finansowych oraz inne osoby godne zaufania (np. policjanta, pracownika Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Związku Banków Polskich, Urzędu Skarbowego, doradców bankowych, pracowników działu technicznego lub bezpieczeństwa itp. ) stanowią dziś poważne zagrożenie dla ochrony danych osobowych, a przede wszystkim Twoich pieniędzy.

Przestępcy umieją wykorzystać systemy telekomunikacyjne. Mogą podszywać się pod dowolny numer telefonu, np. infolinię banku, różnych instytucji państwowych lub podmiotów gospodarczych.

Pamiętaj bądź ostrożny, nie ulegaj panice, skontaktuj się ze SWOIM BANKIEM korzystając z zasady: „rozłącz się, odczekaj minimum 30 sekund. Następnie, połącz się z bankiem lub instytucją, której przedstawiciel dzwonił do Ciebie. Koniecznie wybierz oficjalny numer na klawiaturze numerycznej, nie oddzwaniaj z listy połączeń, które wyświetlają się na telefonie".

Pamiętaj!

  • Nikomu nie udostępniaj swoich danych np: loginu i hasła do Twojego konta, pełnego numeru PESEL, a także informacji dotyczących karty płatniczej np. numeru karty, daty ważności, imienia i nazwiska posiadacza karty, kodu CVV/CVC, kodu PIN itp. Prawdziwy pracownik banku również nigdy nie prosi o ich podanie !!!

  • Pracownik banku nigdy nie będzie namawiał Cię przez telefon do instalacji dodatkowego oprogramowania na Twoim telefonie czy komputerze.

  • Zawsze miej świadomość, że wyświetlony numer telefonu lub nazwa banku nie są gwarancją, że rozmawiasz z prawdziwym przedstawicielem banku.

  • Korzystaj z usługi weryfikacji tożsamości pracownika przy pomocy oferowanej przez bank aplikacji mobilnej (szczegóły tego rozwiązania opisane są tutaj: https://www.bsczyzew.pl/aktualnosci/zweryfikuj-pracownika-banku)

  • Zawsze czytaj treść SMS-ów jakie przychodzą na Twój telefon oraz komunikatów w aplikacji mobilnej w trakcie połączenia z rzekomym przedstawicielem banku lub innej instytucji. Z ich treści może wynikać, iż akceptujesz transakcję, którą przygotowali przestępcy.

  • Zachowaj zdrowy rozsądek i zimną krew, nawet jeżeli zostałeś poinformowany o potencjalnym zagrożeniu np. utrata środków. Należy spokojnie przemyśleć, czy środki naprawdę mogą być w niebezpieczeństwie, czy może rozmowa prowadzona jest z oszustem, który dopiero sytuację chce wykorzystać. Dobrym krokiem będzie przerwanie połączenia i ponowne jego zainicjowanie zgodnie z zasadą opisaną powyżej.

Pamiętaj, że zawsze masz prawo zgłosić nietypową sytuację do banku, a w sytuacji podejrzenia, że doszło lub mogło dojść do popełnienia przestępstwa, również zawiadomić policję.

Znajdziesz nas też tutaj

Bank Spółdzielczy w Czyżewie z siedzibą w Czyżewie przy ul. Szkolnej 52, 18-220 Czyżew, wpisany przez Sąd Rejonowy w Białymstoku, XII Wydział Gospodarczy do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS: 0000153001, NIP: 723-11-37-843, REGON: 000494433, BIC CODE (SWIFT): POLUPLPR.