• Aktualności
  • Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa!

Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa!

09-10-2023

1 października wystartowała 11 edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa (ECSM). Kampania organizowana jest przez agencję ENISA z inicjatywy Komisji Europejskiej. W tym roku skupia się na zagrożeniach, w których wykorzystywana jest socjotechnika.

To właśnie z inicjatywy Agencji Unii Europejskiej ds. Cyberbezpieczeństwa ENISA (European Union Agency for Cybersecurity) każdego roku październik określany jest mianem bezpiecznego miesiąca. W tym miesiącu szczególny nacisk kładziemy na popularyzację wiedzy, zwiększanie świadomości i wymianę dobrych praktyk w obszarze cyberbezpieczeństwa wśród wszystkich użytkowników internetu, w tym również profesjonalistów czy osób zajmujących się szeroko pojętą edukacją oraz profilaktyką dzieci i młodzieży. To także doskonała okazja do podjęcia współpracy z różnymi organizacjami i partnerami. Polską edycję kampanii ECSM od początku koordynuje Państwowy Instytut Badawczy NASK.

Tegoroczna edycja Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa skupia się na zagadnieniach związanych z inżynierią społeczną (socjotechniką), czyli szerokorozumianym wykorzystaniu przez przestępców różnych technik manipulacji stosowanych w kampaniach phishingowych, wymierzonych w użytkowników internetu. 


Czym jest inżynieria społeczna w kontekście oszustw internetowych?

Zastosowanie inżynierii społecznej ma miejsce w sytuacji, w której dana osoba poddawana jest manipulacji w celu skłonienia jej do podejmowania określonych działań lub ujawniania poufnych informacji. Przestępcy wykorzystują te informacje, aby oszukać swoje ofiary i wykraść ich pieniądze. Ataki socjotechniczne mogą być przeprowadzane z wykorzystaniem różnych metod, np. poczty e-mail, komunikatora, telefonu lub osobistego kontaktu. Aby przyciągnąć uwagę potencjalnej ofiary, oszuści używają wielu fałszywych komunikatów, np. informacji
o nieopłaconej fakturze, konieczności dopłaty do paczki, wygranej w konkursie albo informacji, że komputer został zainfekowany.

Oszuści stają się coraz bardziej kreatywni podczas atakowania osób prywatnych i organizacji. W związku z tym konieczne jest zachowanie czujności wobec nowych technologii i poważne traktowanie kwestii bezpieczeństwa w sieci. Zagrożenia cybernetyczne ewoluują w szybkim tempie, a zachowanie obywateli może odegrać zasadniczą rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa cybernetycznego. To nasza wspólna odpowiedzialność – podkreślił Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego ENISY.

Pamiętajmy! Edukacja jest najlepszą profilaktyką!

Źródło: www.nask.pl

Znajdziesz nas też tutaj

Bank Spółdzielczy w Czyżewie z siedzibą w Czyżewie przy ul. Szkolnej 52, 18-220 Czyżew, wpisany przez Sąd Rejonowy w Białymstoku, XII Wydział Gospodarczy do rejestru przedsiębiorców pod numerem KRS: 0000153001, NIP: 723-11-37-843, REGON: 000494433, BIC CODE (SWIFT): POLUPLPR.